رایتینگ کوچ : از تعریف تا کارکرد

اگر در فضای ادبیات خلاقه زیست می‌کنید شاید با عبارت رایتینگ کوچ در کنار عباراتی چون آموزش نویسندگی و منتورینگ ادبی برخورد داشته‌اید. شاید هم برای‌تان سوال پیش آمده که هرکدام از این مهارت‌ها به چه معنی‌ست و چه کارکردی برای هنرجوی نویسندگی دارد. در این محتوا می‌کوشیم به معنی ، تاریخچه ، ابزارها و کارکرد رایتینگ کوچ بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم. در انتهای این محتوا ما می‌توانیم مطمئن شویم که چرا یک کوچ ادبی را استخدام کرده و چه انتظاری از وی داشته باشیم.

رایتینگ کوچ کسی‌ست که در فرآیند نوشتن خلاقه همیار نویسنده است.درست مثل سردبیر شخصی یک نویسنده حرفه‌ای یا مبتدی که به نویسنده کمک می کند تا پروژه‌ی هنری خود را به هر طریقی که می تواند بهبود بخشد. این بهبود وضعیت از ایده تا فروش و بازاریابی اثر را شامل می‌شود. یک رایتینگ کوچ می‌تواند درک خلاقانه‌ی یک ایده را تسهیل کند، به توسعه پیش‌نویس اولیه به یک نسخه خطی کامل کمک کند، یا به تصحیح و ویرایش نسخه کمک کند. البته باید توجه داشت که هیچ‌کدام از مهارت‌های فنی ذکر شده در حیطه‌ی ملزومات رایتینگ کوچ نیست؛ اما می‌تواند با وظایف وی هم‌پوشانی داشته باشد.

رایتینگ کوچ (مربی‌گری نویسندگی) به عنوان شاخه‌ای از آرت کوچینگ ناظر به مهارت‌هایی‌است که به بهبود سطح نویسندگی کوچی می‌انجامد. این مهارت‌ها شامل ترسیم نقشه راه نویسندگی ، توسعه حرفه ای برای مبتدیان و نویسندگان معتبر، ارتقاء بازخورد در مورد کار در حال انجام شما، الهام‌بخشی و انگیزه‌دهی، کشف بلوک های خلاقانه در تکمیل فرآیند خلاقیت، کمک به اولویت بندی پروژه ها و مدیریت زمان، بهره وری بیشتر از منابع مالی، متنی و ذهنی،  بهبود مهارت های تجاری و بازاریابی از جمله وب و رسانه های اجتماعی، مشاوره در مورد نمایندگان/ناشران، همراهی در شناختن مسیرهای بازار و… از سوی رایتینگ کوچ است.

معنی رایتینگ کوچ آرت کوچینگ مشاوره ادبی تست نویسندگی آموزش نوشتن مربیگری نویسنده

رایتینگ کوچ از ایده تا فروش اثر همیار شماست.

پس از آشنایی با معنی رایتینگ کوچ و شناخت ابزارها و کارکردهای آن لازم است به این سوال پاسخ دهیم که آیا هر نویسنده به رایتینگ کوچ نیازمندست؟ پیش از پاسخ باید یادآور شد که هیچ کس دوست ندارد خارج از منطقه آسایش خود جسارت کند. اما اگر می‌خواهید یک اثر عالی بنویسید، این دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهید. با این‌حال پیش از هرگونه اقدامی در مورد استخدام یک مربی نویسندگی پیشنهاد می‌کنیم که:

ابتدا زمینه‌ی مشکلات هنری/ ادبی خود را مشخص کنید. بسیار پیش می‌آید که هنرجوی نویسندگی بیش از مربی ادبی به استعدادیاب ، منتور یا ویرایشگر نیازمند است. در این مورد می‌توانید مقالات آموزشی ما را در مورد تفاوت رایتینگ‌کوچ و ویرایشگر مراجعه کنید.
دوم موارد رایگان (مانند رایتینگ کوچ آنلاین ، عضویت در قبایل ادبی هم‌اندیشه، استفاده از آرشیو آموزش مجازی ) را پشت سر بگذارید. این موارد به شما کمک می‌کند تا قدم‌های ابتدایی را بدون نیاز به حضور رایتینگ کوچ و صرف هیچ‌گونه هزینه‌ای بردارید.
سوم اطمینان حاصل کنید که به رایتینگ کوچ خود اعتماد داشته و با وی صادق هستید. در این مورد پیشنهاد می‎کنیم از سرویس مشاوره رایگان برندینگ بهره بگیرید.

استخدام یک مربی نویسندگی بسته به نوع و کمیت پروژه، و البته سطح نیاز شما به دسترسی آنلاین و حضوری، و نیز اهداف نوشتاری شما متفاوت است. گاهی پروژه‌ی شما در ابتدای ایده‌پردازی دچار تعویق شده، گاهی در میانه و گاهی پس از پایان نوشتن دچار شک نسبت به تاثیرگذازی اثر می‌شوید.

سرویس مربی‌گری نویسندگی الف‎‌کوچ شامل همراهی یک مربی نویسندگی به مدت 16 هفته به صورت آنلاین و حضوری همیار ادبی شماست. شما طی این مدت 3 جلسه‌ی کوچینگ حضوری ، یک استراتژی محتوایی حرفه‌ای (شامل مرحله‌بندی نوشتن کتاب، موقعیت‌یابی ذهنی شما، ساختارشناسی کتاب و طرح کلی)، نقشه راه نویسندگی، کارگاه آنلاین فشرده‌ی سه روزه نویسندگی، و هدایت تلفنی هفتگی و ویراستاری برخط دریافت خواهید کرد تا اطمینان حاصل کنید از ایده تا پایان مسیر تنها نیستید.


خدمات


کوچینگ حضوری

طراحی استراتژی اثر

نقشه راه نویسندگی

کارگاه آنلاین نویسندگی

ویراستاری برخط

نقد نهایی

مشاوره چاپ

استخدام مربی نویسندگی هزینه معلم نوشتن در ایران

مناسب برای افرادی که:


می‌خواهند تجاربی را به اشتراک بگذارند اما از پراکندگی آن سردرگم اند.

می‌خواهند کتاب خود را بنویسند اما نمی‌دانند از کجا شروع کنند.

علاقمندان به نوشتن و آزمون توانایی خود در این زمینه.

برای نوشتن به حامی نیاز دارند.

در فصل بندی کتاب خود دچار مشکل هستند.

استخدام مربی نویسندگی هزینه معلم نوشتن در ایران آرت کوچینگ رایتینگ کوچ

شرایط، هزینه و تقویم


مدت دوره: 16 هفته

نشست کوچینگ: 3 نشست

خروجی: 42 هزار واژه

کارگاه نویسندگی: سه روزه

شرایط: ایده/ منابع متنی

هزینه: 9 میلیون تومان

پیش پرداخت: پس از مشاوره

استخدام مربی نویسندگی هزینه معلم نوشتن در ایران آرت کوچینگ رایتینگ کوچ همیار نوشتن حمایت از نویسنده کار اولی

ابتدا مربی نویسندگی شما با برگزاری سه جلسه‌ی کوچینگ، تلاش در برون‌ریزی ذهنی و طوفان‌های فکری در شما می‌کند. وی در ادامه شما را در هر مرحله از شروع کتاب در مورد مفاهیمی از جمله موقعیت‌یابی، ساختار کتاب و طرح کلی راهنمایی می‌کند. اطلاعات به دست آمده طی این همیاری، به طراحی یک برنامه‌ی بلندمدت به نام «استراتژی نوشتن» ختم می‌شود. در استراتژی برند نکات پایه‌ای در تولید اثر مشخص شده و نویسنده نیازمند برنامه‌ای برای پیاده کردن آن است. «نقشه راه نویسندگی» یا «کلندر نویسندگی» در این زمان توسط مربی شما طراحی شده و طی هفته‌ی چهارم در اختیار شما قرار می‌گیرد.

پیش از شروع به نوشتن شما در یک کارگاه آنلاین فشرده‌ی سه روزه‌ی نویسندگی شرکت کرده و پس از آن طی 10 هفته به نوشتن اثر خود تحت هدایت تلفنی از طرف مربی خود خواهید بود. به مربی طی این مدت هر هفته طی تماسی به سوالات شما پاسخ داده و به شما کمک می کند تا در مسیر تکمیل کتاب خود بمانید. طی این مدت ویراستاران مجموعه‌ی ما هر هفته به بررسی پیش‌نویس‌های شما بر اساس راهنمایی‌های رایتینگ کوچ شما خواهند پرداخت. در انتها، مربی نویسندگی یک پکیج مشاوره انتشار را برای اثر شما پیشنهاد می کند. در ضمن شما می توانید در طی مسیر از هم فکری انجمن آنلاین ما نیز بهرمند شوید.

چنان‌چه دستی در نوشتن خلاقه داشته باشید، حتماً بن‌بست‌های فکری و نیاز به حضور یک مشاوره آنلاین ادبی را هم تجربه کرده اید. لحظاتی تاریک و سرد در حین روایت که نیاز داریم برای گم نشدن در جادوی کلمات، واژه‌های اصیل را به یاد بیاوریم و بر اساس نور، مسیر را یادآور خود باشیم.

… این یک مشاوره ادبی نیست؛ حتی ورکشاپ ادبی هم نه! نه آموزش نویسندگی در کار است نه پکیج صفر تا صد نویسندگی. این یه همیاری آنلاین ادبی از تیم آرت کوچینگ است! چنان‌چه در حین نوشتن به بن‌بست خوردید می توانید مشکل مدنظر را در قالب یک تیکت ادبی به آدرس اینترنتی ما در همین صفحه ارسال کنید تا ظرف 24 ساعت همیار آنلاین ادبی تو باشیم!

مدرسه آرت‌ کوچینگ (همیاری) الف کوچ ، امکاناتی فراهم آورده تا بتوانید با ارسال تیکت‌هایی در قالب فرم، به صورت شبانه‌روزی و البته رایگان از خدمات این مجموعه بهرمند شوید. ما، کوشیده ایم با انتشار آن دسته از تیکت‌های ادبی که مشمول اجازه‌ی نشر از سوی هنرجویان ادبیات روایی ماست، به شما رهجویان روایت این پیام را رسانا باشیم که:
«در جنون خود تنها نیستید».


شروع و پایان داستان


در کودکی چه شکلی بودی؟


شیطون و بازیگوش


فکر می‌کنی چند سال سن داری؟


20


آیا اختصار کلمه‌ای طولانی است؟


بله


چه چیزی می‌تونه تو رو از نوشتن متنفر کنه؟


اینکه یه متنی بنویسم و از نظر خودم جالب نباشه و فکر کنم نمیتونم


چه کمکی از الف‌کوچ ساخته است؟


نمیتونم برای متنم مقدمه یا پایان بنویسم


گسترش دایره لغات


در کودکی چه شکلی بودی؟


من درکودکی تنها بچه ای بودم که از حالا بدبخت تر و درگیر تر بودم


فکر می‌کنی چند سال سن داری؟


فکر می‌کنم باید 19 باشم


آیا اختصار کلمه‌ای طولانی است؟


خیر


چه چیزی می‌تونه تو رو از نوشتن متنفر کنه؟


نوشتن در خون من وجود داره و اصلا ازش متنفر نمیشم در هیچ صورتی


چه کمکی از الف‌کوچ ساخته است؟


دایره لغاتم بسیار پایینه و ایده هام تکراری


صفر تا صد نویسندگی


در کودکی چه شکلی بودی؟


منظور از ” بچه ی بدی شدیا” یی که از دیگران میشندید این بود که مثل من شدید


فکر می‌کنی چند سال سن داری؟


 نمیشه بگم مردم؟


آیا اختصار کلمه‌ای طولانی است؟


بله


چه چیزی می‌تونه تو رو از نوشتن متنفر کنه؟


رمان هایی که هممون میدونیم چیزی جز چندتا حرف و کلمه ی بی معنی نیستن


چه کمکی از الف‌کوچ ساخته است؟


اینجا منم و کلی ایده ی نصفه نیمه،
راستش دنبال یه اموزشم از صفر تا بینهایت نوشتن.

آموزش نویسندگی دوره پیشرفته رایتینگ کوچ

کسب درآمد از نوشتن


در کودکی چه شکلی بودی؟


موفرفری و لاغر


فکر می‌کنی چند سال سن داری؟


44


آیا اختصار کلمه‌ای طولانی است؟


بله


چه چیزی می‌تونه تو رو از نوشتن متنفر کنه؟


هیچی


چه کمکی از الف‌کوچ ساخته است؟


کسب درآمدزایی ادبی
از طریق داستان‌سرایی.

کسب درآمد از نویسندگی دوره پیشرفته آرت کوچینگ

رک‌گویی در نوشتن


در کودکی چه شکلی بودی؟


زیبا با موهایی خرمایی


فکر می‌کنی چند سال سن داری؟


13


آیا اختصار کلمه‌ای طولانی است؟


خیر


چه چیزی می‌تونه تو رو از نوشتن متنفر کنه؟


روراست نبودن و دروغ گفتن


چه کمکی از الف‌کوچ ساخته است؟


خب در زندگی در زمینه بیش از حد رک و راستگو بودن که البته این نظر دیگران است و به من آسیبی نمی‌زند و بیشتر آنها را اذیت می‌کند که من به آن اهمیتی نمیدهم

چگونه رک بنویسیم رایتینگ کوچ دوره پیشرفته آرت کوچینگ

برای شروع از چه بنویسیم


در کودکی چه شکلی بودی؟


کچل خجالتی


فکر می‌کنی چند سال سن داری؟


37


آیا اختصار کلمه‌ای طولانی است؟


بله


چه چیزی می‌تونه تو رو از نوشتن متنفر کنه؟


اتفاقا جان پناهی و اغوشی امنه نوشتن


چه کمکی از الف‌کوچ ساخته است؟


واسه شروع
اصلا از چی باید نوشت؟

برای شروع از چه بنویسیم رایتینگ کوچ دوره پیشرفته آرت کوچینگ

برای اطلاعات بیشتر در مورد مهارت مربی‌گری نویسندگی و معنی رایتینگ کوچ به همین دسته‌بندی در فهرست موضوعی مراجعه کنید. لازم به ذکر است این محتوا به کمک مرکز مربیگری ادبی مسترکلاس تهیه شده است.
با آرزوی بهترین‌ها | هیات تحریریه الف کوچ


ارتباط با مدرسه آنلاین مشاوره آرت کوچینگ رایتینگ کوچ الف کوچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *